ســـازمــان قطار شهــری قــم

Qom Urban Railway Organization

راه اندازی مونوریل قم / حمایت مردم و هم افزایی ذینفعان

18 دی 1401

سرپرست سازمان قطار شهری قم: تکمیل پروژه مونوریل جزو مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان قم می باشد و لیکن برای تکمیل و راه اندازی نیاز به حمایت مردمی و هم افزایی ذینفعان داریم. ( تاریخ انتشار ۱۸/ ۱۰ /۱۴۰۱)

image

محمدرضا انگشت باف با اشاره به پیشرفت ۵۰ درصدی پروژه ملی مونوریل بیان کرد: در سفر سال گذشته آیت الله رئیسی به استان قم، مونوریل در صدر پروژه های دارای اولویت استان جهت راه اندازی قرار گرفت و در سال گذشته با برگزاری جلسات مدیریتی و کارشناسی از سوی هیئت دولت، وزارت کشور و استانداری قم مورد پیگیری قرار گرفت.

سرپرست سازمان قطار شهری قم افزود: خوشبختانه مشکلات قراردادی پیمانکار  در حال برطرف شدن می باشد و مقدمات تکمیل و راه اندازی پروژه نیز فراهم شده تا تجهیزاتی که با هزینه های بسیار بالا چندین سال در انبار ها نگهداری می شوند، جهت استفاده در اختیار شهروندان و زائرین حرم کریمه اهل بیت (س) قرار گیرد.

 انگشت باف در ادامه عنوان کرد: از نظر کارشناسی مقایسه مونوریل با دیگر  سامانه های ریلی صحیح نبوده و این پروژه نیز همانند دیگر پروژه ها دارای مزایا و معایبی می باشد، اما نکته قابل توجه این است که در کلان شهر های مهم و توسعه یافته دنیا، خطوط حمل ونقل عمومی مکمل یکدیگربوده و بر اجرای سامانه ای خاص اصرار نمی ورزند.

از آنجا که در سالهای اخیر در مورد جذب توریست و گردشگر نگاه ویژه ای شکل گرفته است و شهر مقدس قم نیز به برکت وجود حرم کریمه اهلبیت (س) و قرار گرفتن در محور مواصلاتی چندین استان، می تواند به مرکز مهمّ جذب توریسم زائر تبدیل شود، راه اندازی اولین مونوریل کشور و حتی توسعه آن به سمت آرامستان بهشت معصومه و شهرک چاپ و نشر و ... بسیار کاربردی و راهگشا خواهد بود.

تگ ها :
آخرین اخبار

بازدید مدیران استان و شهرداری از پروژه های قطار شهری

استاندار قم: به واسطه زحمات همکاران  شهرداری و سازمان قطار شهری، اقدامات خوبی در پروژه مترو قم صورت گرفته است.


برق دار شدن فاز نخست خط یک مترو قم

مدیر عامل سازمان قطار شهري قم، برق دار شدن فاز نخست خط یک مترو را گام مهمی در جهت راه اندازی و بهره برداری از این پروژه کلان در جهت خدمت رسانی به شهروندان دانست.


تبریک روز کارگر توسط مدیرعامل سازمان قطار شهری قم

انگشت باف مدیر عامل سازمان قطار شهري قم با صدور پیامی ضمن تقدیر از تلاش های کارگران زحمتکش پروژه های مترو و منوریل، فرا رسیدن هفته کار و کارگر را تبریک گفت.


استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در پروژه مترو قم

معاون بهره برداری سازمان قطار شهری قم: استفاده از توان و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و توانمند داخلی از ابتدای پروژه مترو قم تا کنون در اولویت های سازمان قطار شهری قرار داشته است.


تست و تحویل گیری موانع انتهایی خط یک مترو قم

معاون بهره برداریسازمان قطار شهری شهرداری قم از تأمین موانع انتهای پروژه خط یک مترو قم با استفاده از توان داخلی و تولیدکنندگان داخلی خبر داد.


آیت الله اعرافی: پیشرفت پروژه مترو قم نسبت به بازدید سال 1397 قابل توجه است

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با حضور در ایستگاه مترو شهید مطهری ضمن بازدید از روند احداث این ایستگاه در جریان آخرین وضعیت اجرای پروژه بزرگ خط یک مترو قم قرار گرفت.


اتصال پردیسان به میدان 72 تن  توسط خط B متروی قم

دکترآقامیری: خط  Bمترو قم از سایت ۵۶۰ هکتاری آغاز و تا میدان ۷۲ تن ادامه خواهد داشت.


افزایش ۵۰۰ درصدی مبلغ اوراق مشارکت سال ۱۴۰۲ متروی قم

مدیرعامل سازمان قطار شهری قم گفت: اوراق مشارکت پروژه کلان متروی قم با افزایش قابل توجه ۵۰۰ درصدی، معادل مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال توسط وزارت کشور تعیین شد.


برآورد هزینه احداث هر کیلومتر خط 2 مترو قم

هزینه بهاء تمام شده برای هر کیلومتر خط 2 مترو قم، تقریباً 40 الی 45 میلیون یورو برآورد می گردد.


آماده سازی کلیّات پیوست فرهنگی پروژه های سازمان قطار شهری قم

مدیر عامل سازمان قطار شهری شهرداری قم: احداث و توسعه زيرساخت پروژه هاي زيربنايي، نقش مهم و موثري را در ارتقاء سطح فرهنگي و اجتماعي استفاده كنندگان و ساكنين مجاور، ايفاء ميكند.