ســـازمــان قطار شهــری قــم

Qom Urban Railway Organization

بهره برداری ایمن از مترو قم با تأمین سامانه سیگنالینگ

11 آذر 1402

سید امید خداشناس: هدف اصلی احداث خط 1 مترو قم اتصال مناطق محروم و کم برخوردار به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران می باشد.

image

به گزارش واحد خبر سازمان قطار شهری قم، سید امید خداشناس معاونت بهره برداری و تجهیزات سازمان قطار شهری قم عنوان نمود: توسعه مسیر خط 1 مترو قم به سمت ایستگاه مسجد مقدس جمکران، همزمان با راه اندازی فاز اول هدف اصلی مجموعه مدیریت شهری 
می باشد.
معاون بهره برداری و تجهیزات سازمان قطار شهری قم در رابطه با اسناد بالادستی پروژه گفت: مطابق مصوبات شورای عالی فنی کشور، اجرای پروژه خط 1 مترو قم در 2 فاز تعریف شده و به بهره برداری خواهد رسید. بر همین اساس وبا توجه به محدودیت منابع و مشابه با افتتاح سایر خطوط قطار شهری در کلانشهر های کشور به صورت فاز بندی، فاز اول پروژه مترو قم نیز به طول 6 کیلومتر و با 6 ایستگاه(2 ایستگاه مسافرگیر و ۴ ایستگاه عبوری) حدفاصل ایستگاه شهید مطهری تا شهدای کامکار و دپو پارکینگ تکمیل و راه اندازی می شود.
سید امید خداشناس در مورد پیشرفت فاز اول مترو نیز بیان داشت:
در راستای مصوبات و برنامه ریزی صورت گرفته 2 ایستگاه شهید مطهری و کشاورز به صورت کامل ساخته شده و تجهیزات مورد نیاز این 2 ایستگاه، مسیر و ایستگاه های عبوری تأمین و نصب شده است.
وی در مورد تلاش برای بومی سازی صنعت ریلی کشور بیان نمود: برای پیشبرد این فاز علیرغم رعایت اصول فنی و استاندارهای داخلی و بین المللی، سازمان قطار شهری قم به عنوان اولین بار در سطح کشور حمایت از تولید داخل و شرکتهای توانمند کشور را در دستور کار قرارداده تا ضمن بهره گیری از تجهیزات با کیفیت و مناسب در پروژه مترو قم، مسیر داخلی سازی و استفاده از تولیدات ایرانی را برای سایر متروهای کشور هموار نماید.
 مهندس خداشناس در مورد تأمین ناوگان و سیگنالینگ مورد نیاز مترو قم اظهار کرد: در حال حاضر وزارت کشور به عنوان متولی تامین ناوگان قطارشهریهای کشور، قرارداد تامین ۵۰ دستگاه واگن را برای مترو قم منعقد نموده و مراحل طراحی آن رو به اتمام است و همچنین تأمین، نصب و راه اندازی سیگنالینگ نیز به عنوان مهمترین سامانه از نظر فنی و ایمنی در زمان شروع بهره برداری توسط سازمان قطار شهری قم در حال پیگیری می باشد و در صورت اخذ مصوبه شورای اسلامی شهر قم، نسبت به عقد قرارداد با شرکت ذیصلاح اقدام خواهد شد، تا با توجه به ارتباط بسیار زیاد این سامانه با سیستم کنترلی و ایمن راهبری قطار، هم فرایند طراحی و ساخت واگن ها تسریع شود و از ابتدای راه اندازی ضمن حفظ جان مسافرین و پرسنل خود، نگهداری مناسب از سرمایه های شهر، نیز صورت پذیرد.
 در پایان ایشان اضافه نمود: به موازات آمادگی کامل برای راه اندازی فاز اول خط و فراهم نمودن شرایط تست گرم و سپس بهره برداری، سازمان قطارشهری با یک برنامه ریزی مناسب تمامی توان خود را برای بازنگری طراحی ایستگاه ها با هدف بهینه نمودن و کاهش هزینه ها و برگزاری مناقصات جهت حفاری تونل مابین A2 به A1، احداث ایستگاه میرزای قمی(مقابل بیمارستان نکویی)، میدان ولیعصر(عج) و مسجد مقدس جمکران به کار گرفته و در بازه زمانی مدّ نظر، مسیر به تدریج توسعه یافته و14/8 کیلومتر خط 1 مترو قم وارد مدار بهره برداری خواهد شد.


 

تگ ها :
آخرین اخبار

صنعت موتور محرکه اقتصاد و عامل توسعه کشور

انگشت باف مدیر عامل سازمان قطار شهري قم با صدور پیامی ضمن تقدیر از تلاش های فعالان عرصه صنعت به ویژه صنایع مرتبط با  پروژه های مترو و منوریل، روز دهم تیر ماه را که به عنوان روز صنعت و معدن نامگذاری گردیده  را تبریک گفت.


مناسب سازی ایستگاه‌های مترو قم برای معلولان و نابینایان

معاون فنی و اجرایی سازمان قطار شهری قم گفت: پروژه متروی قم در بحث طراحی و اجرا با توجه به ضوابط و مقررات معماری برای افراد دارای معلولیت و نابینایان طراحی و مناسب‌سازی شده است.


بازدید مدیران استان و شهرداری از پروژه های قطار شهری

استاندار قم: به واسطه زحمات همکاران  شهرداری و سازمان قطار شهری، اقدامات خوبی در پروژه مترو قم صورت گرفته است.


برق دار شدن فاز نخست خط یک مترو قم

مدیر عامل سازمان قطار شهري قم، برق دار شدن فاز نخست خط یک مترو را گام مهمی در جهت راه اندازی و بهره برداری از این پروژه کلان در جهت خدمت رسانی به شهروندان دانست.


تبریک روز کارگر توسط مدیرعامل سازمان قطار شهری قم

انگشت باف مدیر عامل سازمان قطار شهري قم با صدور پیامی ضمن تقدیر از تلاش های کارگران زحمتکش پروژه های مترو و منوریل، فرا رسیدن هفته کار و کارگر را تبریک گفت.


استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در پروژه مترو قم

معاون بهره برداری سازمان قطار شهری قم: استفاده از توان و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و توانمند داخلی از ابتدای پروژه مترو قم تا کنون در اولویت های سازمان قطار شهری قرار داشته است.


تست و تحویل گیری موانع انتهایی خط یک مترو قم

معاون بهره برداریسازمان قطار شهری شهرداری قم از تأمین موانع انتهای پروژه خط یک مترو قم با استفاده از توان داخلی و تولیدکنندگان داخلی خبر داد.


آیت الله اعرافی: پیشرفت پروژه مترو قم نسبت به بازدید سال 1397 قابل توجه است

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با حضور در ایستگاه مترو شهید مطهری ضمن بازدید از روند احداث این ایستگاه در جریان آخرین وضعیت اجرای پروژه بزرگ خط یک مترو قم قرار گرفت.


اتصال پردیسان به میدان 72 تن  توسط خط B متروی قم

دکترآقامیری: خط  Bمترو قم از سایت ۵۶۰ هکتاری آغاز و تا میدان ۷۲ تن ادامه خواهد داشت.


افزایش ۵۰۰ درصدی مبلغ اوراق مشارکت سال ۱۴۰۲ متروی قم

مدیرعامل سازمان قطار شهری قم گفت: اوراق مشارکت پروژه کلان متروی قم با افزایش قابل توجه ۵۰۰ درصدی، معادل مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال توسط وزارت کشور تعیین شد.