آغاز تست گرم مترو قم تا پایان مرداد/مترو آذرماه آماده مسافرگیری است

مدیرعامل سازمان قطار شهری قم از پایان ریل‌گذاری تونل مترو تا دو هفته آینده و همچنین آغاز تست گرم در پایان مردادماه سال جاری خبرداد و گفت: حدود سه ماه پس‌ازآنجام تست گرم، فاز نخست خط یک مترو قم آماده مسافرگیری خواهد بود.


به گزارش شهرنیوز، منصور درویشی در نشست رسمی و علنی امروز شورای اسلامی شهر قم، با بیان گزارشی از آخرین وضعیت پروژه قطار شهری قم اظهار داشت: خوشبختانه موضوع اوراق مشارکت این پروژه در مراحل پایانی خود است و تا دو هفته آینده می‌توانیم ۴۵۰ میلیارد تومان از این محل را در حساب سازمان قطار شهری قم داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه فاز نخست خط یک مترو قم با دو ایستگاه اصلی و ۴ ایستگاه عبوری راه‌اندازی می‌شود ابراز کرد: خوشبختانه ایستگاه میدان مطهری از این فاز به مراحل پایانی خود رسیده و شاهد حدود ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی است.

مدیرعامل سازمان قطار شهری قم افزود: ۱۰۰ درصد کارهای مطالعاتی بخش دپو و سوله پارکینگ سازمان با مساحتی چند هکتاری انجام‌شده است و البته هماهنگی با سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم برای اجرای فضای سبز در این محوطه ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه برخی اقدامات انجام‌شده در پروژه قطار شهری قم، برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود یادآور شد: در تهیه و تأمین تجهیزات این پروژه سعی شده تا استفاده از تجهیزات داخلی و بومی‌سازی به‌ویژه با توجه به شرایط تحریمی در دستور کار باشد، ضمن آنکه برخی تجهیزات نیز از خارج تأمین‌شده است.

درویشی با اشاره به اینکه ریل‌گذاری تونل فاز نخست خط یک مترو قم تا پایان تیرماه جاری به اتمام می‌رسد اضافه کرد: تست گرم این پروژه تا پایان مردادماه انجام می‌شود و پس‌ازآن، سه ماه فرصت خواهیم داشت تا برای مسافر گیری این فاز آماده شویم.

وی با اشاره به تأخیر پیش‌آمده در بهره‌برداری از فاز نخست خط یک مترو قم تأکید کرد: قرار بود تا پایان خردادماه سال جاری، تست گرم فاز نخست خط یک انجام شود، اما تغییرات مدیریتی در رأس پیمانکاری طرح و همچنین ترخیص نشدن برخی تجهیزات از گمرک سبب این تأخیر شده است.

مدیرعامل سازمان قطار شهری قم درعین‌حال ابراز امیدواری کرد با پیگیری برای ترخیص برخی تجهیزات این پروژه از گمرک، تمام تجهیزات لازم تا پایان مردادماه سال جاری وارد کارگاه مترو قم شود.

وی ادامه داد: البته آغاز تست گرم فاز نخست خط یک مترو قم نیاز به تکمیل موضوع پُست برق و همچنین رسیدن برخی خریدهای خارجی دارد که امیدواریم این مراحل تا پایان مردادماه به انجام رسیده باشد.

درویشی درعین‌حال به چالش دیگر این سازمان در تأمین ناوگان موردنیاز اشاره کرد و گفت: البته دو قطار قرضی از سازمان قطار شهری مشهد به قم تحویل‌شده بود که یکی از این قطارها به مشهد بازگشته است.

وی افزود: علاوه بر این موضوع، تأمین نیروی کاربری برای قطارهای مترو قم نیز موضوع دیگری است که باید مجوّزهای مربوط به آن صادر شود تا امکان جذب نیرو وجود داشته باشد.**


نظرات


ارسال نظر


ارتباط با ما
  • آدرس: قم ميدان ۷۲ تن - جنب بوستان فدك - روبروي استخر شهداي هفتم تير سازمان قطار شهری قم
  • تلفن: 025۳۶۶۵۳۰۴۶
  • پست الکترونیک: Info@QomURO.ir
ارتباط با مدیرعامل
تمامی حقوق محفوظ است. طراحی توسط: