نشست بررسی مشکلات تکمیل مترو و مونوریل قم با حضور آقای دکتر لاریجانی، نمایندگان و مدیران ارشد اجرایی قم در دفتر ریاست مجلس شورای اسلامی

رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: در حال حاضر فعالیت تکمیل پروژه مترو قم باید براساس مدلی که برای متروی مشهد اقدام شده عملیاتی شود(تاریخ انتشار 98/3/8)

به گزارش واحد روابط عمومی سازمان قطار شهری قم به نقل از خبرگزاری خانه ملت نشست بررسی مسائل و مشکلات تکمیل متروی شهری و مونوریل شهر قم روز چهارشنبه 8 خرداد ماه با حضور دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، احمد امیرآبادی فراهانی و مجتبی ذوالنوری نمایندگان استان قم در مجلس، مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم، سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه و دولت برگزار شد.

دکتر لاریجانی در این نشست با بیان اینکه پایه و اساس قرارداد متروی قم از ابتدا مستحکم و صحیح بنا نهاده نشد، گفت: گپ بزرگی بین پیش بینی ها برای افتتاح متروی قم و تکمیل آن ایجاد شده است که باید هرچه سریعتر تکلیف قرارداد مشخص و فعالیت عمرانی ساخت آن ادامه یابد.

فعالیت تکمیل پروژه متروی قم باید براساس مدلی که برای متروی مشهد اقدام شده عملیاتی شود

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: فعالیت تکمیل پروژه متروی قم باید براساس مدلی که برای متروی مشهد اقدام شده عملیاتی شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مشکلات تکمیل مونوریل قم، تصریح کرد: ابتدا باید فاز 1 این پروژه افتتاح و سپس درباره مابقی آن تصمیم گیری شود.

امیرآبادی: 370 میلیارد تومان منابع مورد نیاز برای افتتاح فاز 1 مونوریل قم تا حرم حضرت معصومه (س) تامین می شود

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در تشریح این جلسه به خبرنگار خانه ملت، گفت: این نشست برای حل مشکل مترو و مونوریل قم برگزار شد که بر این اساس با سازمان برنامه و بودجه و قرارگاه خاتم الانبیاء توافقاتی صورت گرفت تا در یک برنامه زمان بندی مشخص پروژه با سرعت بیشتری عملیاتی و همچنین مبلغی به صورت ارزی از سوی بانک مرکزی به این پروژه تخصیص داده شود.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی، درخصوص آخرین وضعیت فعالیت اجرایی پروژه مونوریل قم، افزود: مقرر شد که حدود 370 میلیارد تومان منابع موردنیاز برای افتتاح فاز 1 مونوریل قم تا حرم حضرت معصومه (س) تامین شود تا پیمانکار مجدد فعالیت خود را آغاز کند.

سقائیان نژاد: متروی قم تا پایان شهریور 99 راه اندازی می شود

مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم نیز در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت در تشریح این نشست گفت: بحث نخست این جلسه در خصوص قطار شهری قم بود که از سال 90 فرآیند اجرایی این پروژه آغاز شده است، اما با توجه به افزایش نرخ تورم این پروژه در بحث قیمت گذاری دچار مشکلاتی شده که براین اساس از ابتدا پروژه آن گونه که باید پیشرفت نداشته است.

وی با بیان اینکه مقرر شده بود که برخی از قیمت های پروژه به شورای عالی فنی سازمان برنامه و بودجه ارسال شود تا در این شورا بازنگری مورد نظر صورت گیرد، افزود: شورای عالی فنی در سال 96 تصمیم گرفت که به صورت ثابت حدود 250 میلیارد به این پروژه منابع تخصیص دهد در حالی که درخواست ما این بود که قرارداد فهرست شود و تغییر قیمت ها هرساله در آن لحاظ و تعدیل موردنیاز انجام شود، چرا که طی این سال ها تغییر قیمت ارز و نرخ تورم وجود داشته و براین اساس باید تعدیل قیمت انجام شود.

وی با تاکید براینکه قرار بود فاز نخست مترو قم که حدود 5.2 کیلومتر است در پایان سال 97 راه اندازی شود، ادامه داد: پیمانکار قرارداد که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء است با نوع قرارداد ارائه شده موافق نبود، چرا که با اجرای آن حدود 130 میلیارد تومان ضرر می کرد.

سقائیان نژاد با بیان اینکه در نامه ای به شورای عالی فنی سازمان برنامه و بودجه تاکید شد که معطل ماندن پروژه مترو قم سبب افزایش قیمت ها می شود، تاکید کرد: در همین راستا عنوان شد که هر کیلومتر مترو قم 103 میلیارد تومان و هر کیلومتر مترو مشهد 208 میلیارد تومان است در حالی که هر دو مترو هستند و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

وی افزود: در نشست امروز این مشکلات مرتفع و همچنین مقرر شد در قرارداد بازنگری لازم صورت گیرد تا در پایان شهریور 99 مترو قم راه اندازی شود.

شهردار قم با اشاره به مشکلات تکمیل پروژه مونوریل قم تصریح کرد: در این نشست مقرر شد که رقم ریالی پروژه مونوریل تامین و همچنین همانند پروژه مترو در قرارداد پیمانکار بازنگری قیمتی صورت گیرد./


نظرات


ارسال نظر


ارتباط با ما
  • آدرس: قم ميدان ۷۲ تن - جنب بوستان فدك - روبروي استخر شهداي هفتم تير سازمان قطار شهری قم
  • تلفن: 025۳۶۶۵۳۰۴۶
  • پست الکترونیک: Info@QomURO.ir
ارتباط با مدیرعامل
تمامی حقوق محفوظ است. طراحی توسط: